JESU LI PARFEMI SIGURNI ZA ZDRAVLJE?





Jesu li parfemi sigurni za zdravlje?



Parfeme koristimo svakodnevno, uživamo u njihovim notama, ali jeste li se ikada zapitali mogu li parfemi biti štetni za zdravlje? Imam odgovor.




Kako bi nam bilo jasnije mogu li parfemi potencijalno naštetiti zdravlju možda je najbolje da objasnimo od čega se zapravo proizvode suvremeni parfemi. Proizvode se od sastojaka koje nazivamo sirovinama odnosno kemikalijama. 

Ako ste mislili da se sve sirovine koje se nalaze u parfemu dobivaju prirodnim putem  - ekstrakcijom ulja pojedinog sastojka niste u pravu. U suvremenoj parfemskoj industriji koriste se većinom sintetski sastojci dobiveni laboratorijskim putem.



Zimi teži, ljeti laganiji mirisi 

Svaki sastojak u formulaciji ima svoju osnovnu funkciju. Nijedan sastojak koji se nalazi u parfemu nije tu slučajno. Kako se zimi najčešće koriste teži, mošusni i drvenasti mirisi uzmimo za primjer jedan drvenasti miris i njegovu kompoziciju. 

Sastojci koji se navode kada se opisuje parfem nisu svi sastojci koji se nalaze u parfemu. Svaki sastojak ima svoju funckiju kako bi svojim svojstvima upotpunio kompletnu formulaciju i kako bi određeni parfem mirisao onako kako mi to prepoznajemo. 

Ne možete miješati kruške i jabuke što znači da ćete u drvenastim mirisima vrlo rijetko naći citruse. Zašto je tako? Sandalovina ili primjerice drvo agara toliko su intenzivni da bi 'pojeli' citruse koji se u pravilu nalaze u gornjim notama. Stoga se prilikom kreiranja formulacije najprije određuje mirisna skupina, a nakon toga slijedi odabir sastojaka koji će dominirati u parfemu. 



Sastojci su strogo čuvana tajna 

Svaki parfem formuliran je od niza sastojaka koji međuosbnim djelovanjem daju miris kakav mi prepoznajemo. U jednoj formulaciji može se nalaziti od 20 do 100 različitih sastojaka odnosno sirovina. Točna formulacija strogo je čuvana tajna svakog brenda.

Griješite ako mislite da iz deklaracije možete doznati sve sastojke parfema. Vrlo je teško riječima opisati miris jer svatko od nas ima svoju povijest i svakog pojedini sastojak može asocirati na određenu uspomenu urezanu u našu podsvijest. Osim fizičke netolerancije pojedinih mirisa postoji i ona češća jer smo u određenom trenutku u životu nesvjesno određen miris povezali s nekom nama neugodnom situacijom. 



Mirisi bude sjećanja 

Potpuno je normalno da ljudi povezuju mirise s određenim situacijama iz prošlosti odnosno da ih pojedini mirisi na nešto podsjećaju. Svaka parfemska formulacija sačinjena je od niza sastojaka kako bi mirisala onako kako vlasnik brenda to želi, a s druge strane kako bi bila molekularno stabilna. Kada parfumer kreira kompoziciju mora paziti na mnogo detalja kako bi zadovoljio sve kriterije.

Parfemska struktura najčešće se prezentira u smislu gornjih, baznih i donjih nota. Taj koncept opće je prihvaćen jer se na takav način opisa mirisa kupci mogu poistovjetiti s njim te barem okvirno imati informacije o kakvoj je vrsti mirisa riječ. Sastojci navedeni u opisu mirisa nisu svi sastojci koji se nalaze u formulaciji. 

Vjerujem da je svaki parfem koji se nalazi na tržištu siguran za zdravlje. Za zdravstvenu ispravnost parfema kao kozmetičkih proizvoda najčešće je odgovoran distributer koji stavlja proizvod na tržište.



Stroge kontrole i standardi 

Parfem prije stavljanja na tržište prolazi cijeli niz kontrola i ispitivanja pa sigurnost korištenja parfema ne bi trebala biti upitna. 






Primjedbe