7 STVARI U DOMU KOJE NE TREBA ČESTO ČISTITI




7 stvari u domu koje ne treba često čistiti

 

 

Održavanje doma i odjeće čistima ključno je za zdrav i ugodan životni prostor, ali jeste li znali da prečesto pranje nekih predmeta može uzrokovati više štete nego koristi? Stručnjaci kažu da određene stvari zahtijevaju pažljivo održavanje i rjeđe čišćenje kako bi zadržale svoju kvalitetu i trajnost. Evo nekoliko stvari koje ne morate prati (ili čistiti) tako često kao što ste mislili.

 

 

Drveni namještaj

Drveni namještaj je dragocjen i želimo ga održati u što boljem stanju. Međutim, prečesto korištenje sredstava za čišćenje može oštetiti drvo. Ako ste se zapitali kako održavati drveni namještaj, važno je zapamtiti da prašinu treba brisati univerzalnom krpom s mikrovlaknima – i to ne prečesto. Vlažno čišćenje radite samo kad je nužno, a poliranje je dovoljno napraviti nekoliko puta godišnje.

 

 

Prozori

Iako volimo blistave prozore, prečesto pranje može uzrokovati ogrebotine i oštetiti zaštitne slojeve na staklu. Zato prozore trebamo prati – samo kad su prljavi, i to blagim sredstvima. Prozore je najbolje prati otprilike svaka dva do tri mjeseca.

 

 

Parketi i drveni podovi

Drveni podovi mogu izgubiti svoj sjaj i strukturu ako ih prečesto peremo, a previše vode i vlage također im može naškoditi. Najbolje je prakticirati suho pranje, a vlažno čišćenje dovoljno je otprilike svakih mjesec dana. Važno je napomenuti da parni čistači nisu dobar izbor za drvene podove.

 

 

Zidovi i lajsne

Brisanje zidova prečesto može uzrokovati ljuštenje boje i oštećenja, a lajsne mogu izgubiti sjaj. Dovoljno je lajsne prati jednom mjesečno.

 

 

Stropni ventilatori

Stropni ventilatori skupljaju prašinu, ali nije ih potrebno čistiti svaki tjedan. Jednom mjesečno je dovoljno, osim ako živite u izrazito prašnjavom području.

 

 

Tave od lijevanog željeza

Pranje tava od lijevanog željeza deterdžentom može uništiti zaštitni sloj i uzrokovati hrđu. Koristite grubu sol i vodu za uklanjanje ostataka hrane, a površinu održavajte tako da uvijek ostane malo premazana uljem.

 

 

Traperice

Jeste li znali da proizvođači trapera preporučuju pranje tek svakih šest mjeseci? Naravno, nećemo čekati šest mjeseci da operemo traperice, ali trebamo znati da prečesto pranje može uništiti taj materijal.

 

 

Pripremila: Ivana Matas

 

 

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

KRUMPIR OD TISUĆU SLOJEVA

JE LI SIJEČANJSKA DEPRESIJA STVARNA?