NAUČITE SUOSJEĆATI S NAJVAŽNIJOM OSOBOM U NAŠEM ŽIVOTU - NAMA SAMIMA




Naučite suosjećati s najvažnijom osobom u našem životu  - nama samima

 

 

Empatija je jedna od onih vrlina koje svi cijenimo, ali često zaboravljamo primijeniti kada je najpotrebnija – prema samima sebi. Učimo djecu da budu ljubazna, da razumiju kako se drugi osjećaju, da dijele i brinu jedni za druge. No, koliko nas je odraslo uz lekciju o tome kako biti nježan prema sebi?

 

 

 

Kako prepoznati nedostatak samoempatije?

 

Zastanite na trenutak i poslušajte kako razgovarate sami sa sobom. Postavljate li si nerealne standarde i neumoljivo se kritizirate? Mnogi od nas nisu svjesni koliko surovi mogu biti prema sebi. Rečenice poput:

·        „Nisam dovoljno dobar/dobra.“

·        „Zašto uvijek sve pogrešno radim?“

·        „Nikad neću uspjeti.“

 

Ove misli možda zvuče kao istina u trenutku frustracije, no one su zapravo odraz unutarnjeg kritičara koji nas sabotira. S vremenom, takav negativan unutarnji dijalog narušava naše samopouzdanje i emocionalno zdravlje. Često nesvjesno upadamo u ono što se u transakcijskoj analizi, psihoterapijskom pravcu, naziva pozicija „Ja nisam OK“. To je unutarnji doživljaj vlastite neadekvatnosti, uvjerenje da s nama nešto nije u redu ili da nikada nećemo biti dovoljno dobri.

 

 

 

Kako razviti (samo)empatiju?

 

Ako prepoznajete da si rijetko pružate podršku i nježnost, dobra vijest je da se (samo)empatija može razvijati. Evo nekoliko koraka koji mogu pomoći:

·        Odvojite vrijeme za sebe – Svaki dan barem na trenutak zastanite i obratite pažnju na vlastite misli i osjećaje. Dajte si dopuštenje da budete ranjivi, bez potrebe da odmah „popravljate“ stvari.

·        Promatrajte bez osude – Umjesto da se strogo kritizirate, postavite si pitanja:

·        „Što sada osjećam?“

·        „Zašto to osjećam?“

·        „Odakle dolazi taj osjećaj?“

·        Obratite pažnju na unutarnji govor – Ako primijetite da ste prema sebi preoštri, zamislite da razgovarate s prijateljem u sličnoj situaciji. Pokušajte sami sebi pružiti istu podršku i toplinu kakvu biste pružili njemu.

·        Prihvatite da su loši dani sastavni dio života – Nema osobe koja je uvijek motivirana, produktivna i sretna. Neki su dani jednostavno teži od drugih, i to je u redu. Umjesto da se kritizirate zbog osjećaja iscrpljenosti ili tuge, pokušajte ih prihvatiti kao dio ljudskog iskustva.

 

 

 

Pripremila: Ivana Matas 

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

KRUMPIR OD TISUĆU SLOJEVA

JE LI SIJEČANJSKA DEPRESIJA STVARNA?