Čemu služi glikolna kiselina i tko bi je trebao koristiti?




Čemu služi glikolna kiselina i tko bi je trebao koristiti?

 

 

U posljednjih nekoliko godina na tržištu se pojavilo pregršt novih proizvoda za njegu kože, a među njima i glikolna kiselina. Odlična je ako kožu želiš obnoviti i riješiti se ožiljaka od akni.

 

 

 

Što je glikolna kiselina i kako djeluje?

 

Glikolna kiselina je najpopularnija alfa hidroksi kiselina (AHA) koja se koristi u njezi kože, a proizvodi se od šećerne trske. Kao i ostale alfa hidroksi kiseline, glikolna kiselina uklanja mrtve stanice kože s lica i potiče obnavljanje mlade kože.

Princip na kojem djeluje glikolna kiselina je tako što slabi veze među gornjim, starim stanicama kože. Takve stanice je lakše ukloniti i otkriti mladi sloj kože. Nakon što se mrtve stanice uklone, proizvodu za hidrataciju mogu dublje prodrijeti u kožu. Nadalje, dokazano je da korištenje glikolne kiseline potiče prirodno stvaranje kolagena. Uz sve navedeno, glikolna kiselina doprinosi blistavosti kože te pomaže ujednačiti ten.

 

 

 

Kojim tipovima kože glikolna kiselina najviše odgovara?

 

Glikolna kiselina odgovara svim tipovima kože, pa čak i osjetljivoj. Pomaže u borbi s hiperpigmentacijom, ožiljcima od akni i blago uklanja tamne mrlje. Mogu je koristiti i osobe koje nemaju problema s kožom, već samo žele povremeno napraviti piling glikolnom kiselinom. Piling će umornoj koži vratiti sjaj te dubinski očistiti kožu i začepljene pore.

 

 

 

Kako se koristi glikolna kiselina?

 

U kozmetičkim proizvodima koji su dostupni na tržištu mogu se pronaći razne koncentracije glikolne kiseline. Takvi preparati najčešće dolaze u obliku seruma, krema, maski i pilinga. Stručnjaci objašnjavaju da veća koncentracija glikolne kiseline prodire dublje u kožu, radi jači piling, ali isto tako i povećava šansu od neželjenih nuspojava. Radi toga, u početku je najbolje u svoju skincare rutinu uključiti proizvode koji imaju manju koncentraciju glikolne kiseline, oko pet do 10 posto. Nakon što se koža prilagodi i u slučaju da nema nuspojava, može se prijeći na proizvode s većom koncentracijom.

 

 

 

Glikolna i salicilna kiselina – u čemu je razlika?

 

 

I glikolna i salicilna kiselina koriste se za uklanjanje mrtvih stanica s površine kože. One se mogu koristiti zajedno, ali isključivo u pravim postocima koji neće oštetiti kožu. Osobe s osjetljivom kožom ipak bi ih trebale upotrebljavati odvojeno. Glikolna kiselina odstranit će s kože mrtve stanice i potaknuti njezino obnavljanje, dok je salicilna kiselina izvrsna za začepljene pore i akne jer nudi protuupalni učinak te pomaže u smanjenju crvenila i upala na koži.

 

 

Preporuka seruma s glikolnom kiselinom

 

Glikolnu kiselinu najbolje je koristiti u večernjoj rutini njege kože, a često se može pronaći u tonicima, sredstvima za čišćenje lica i serumima. Serume s glikolnom kiselinom na kožu je najbolje nanositi nakon umivanja i čišćenja kože te prije hidratantne kreme. U nastavku smo izdvojile nekoliko odličnih seruma s glikolnom kiselinom.

 

 

Pripremila: Ivana Matas 

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Balansiranje između poslovnog i privatnog života u suvremenom svijetu

OMILJENA TERAPIJA-SAN!

Kako maksimalno iskoristiti usluge D-Marina za nezaboravno iskustvo plovidbe